RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Çavuşoğlu homologut amerikan: Turqia do ta vazhdojë me vendosmëri luftën kundër terrorizmit në Siri

cavusoglu-homologut-amerikan:-turqia-do-ta-vazhdoje-me-vendosmeri-luften-kunder-terrorizmit-ne-siri

Në një bisedë telefonike me homologun e tij amerikan, Antony Blinken, ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu theksoi se Turqia do ta vazhdojë me vendosmëri luftën kundër terrorizmit në Siri, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim nga Ministria e Punëve të Jashtme thuhet se Çavuşoğlu dhe Blinken diskutuan për zhvillimet e fundit në Ukrainë, veçanërisht zbatimin e marrëveshjes së drithit, zgjerimin e NATO-s, procesin e blerjes së avionëve F-16 dhe kalendarin e vizitave të ardhshme mes Ankarasë dhe Washington-it.

Gjatë telefonatës është folur edhe për zhvillimet e fundit në Siri, ndërsa ministri Çavuşoğlu ka theksuar se lufta e Turqia kundër terrorizmit do të vazhdojë me vendosmëri.

Related posts

Tërmeti shkatërrimtar në Marok, shkon në 1,300 numri i viktimave

admin

Francë, nis greva dhe protesta kundër reformës së diskutueshme të pensioneve

rezart morina

Më shumë se 2.2 milionë bashkatdhetarë vizituan Kosovën, ja sa shpenzuan

admin