RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Çavuşoğlu: Turqia dhe Algjeria përpiqen fort për t’i avancuar marrëdhëniet në çdo fushë

cavusoglu:-turqia-dhe-algjeria-perpiqen-fort-per-t’i-avancuar-marredheniet-ne-cdo-fushe

Turqia dhe Algjeria po bëjnë përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe në çdo fushë, tha sot ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nën udhëheqjen e presidentëve tanë, ne po bëjmë përpjekje të mëdha për të përmirësuar marrëdhëniet Turqi-Algjeri në çdo fushë”, u tha Çavuşoğlu gazetarëve në Algjeri.

Komentet e ministrit Çavuşoğlu erdhën pasi ai u takua me presidentin algjerian Abdelmadjid Tebboune si pjesë e vizitës së tij dyditore për të bashkëkryesuar takimin e parë të grupit të përbashkët të planifikimit midis dy vendeve.

“Ne ishim gjithashtu të kënaqur që morëm pikëpamjet dhe vlerësimet e presidentit Tebboune për çështjet rajonale, veçanërisht në Libi”, shtoi ai.

Çavuşoğlu tha se Turqia dhe Algjeria do t’i çojnë marrëdhëniet në një pikë shumë më të mirë, duke shtuar: “Ne vlerësojmë rolin që luan Algjeria për paqen dhe stabilitetin rajonal. Jemi të vendosur të forcojmë më tej bashkëpunimin tonë në të gjitha fushat”.

Related posts

Izraeli jep “dritën jeshile” për shkëmbimin e të burgosurve, pret përgjigjen e Hamasit

rezart morina

Shqipëri: Mbi 1.700 hektarë tokë e përmbytur, një rrugë e bllokuar nga orteqet

admin

Osmani i thotë edhe Sarrazinit se veprimet e Policisë në veri janë legjitime

rezart morina