RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë duhet bërë në rast të një ataku kardiak? Ekziston një metodë që mund t’ju shpëtojë jetën

cfare-duhet-bere-ne-rast-te-nje-ataku-kardiak?-ekziston-nje-metode-qe-mund-t’ju-shpetoje-jeten

Kollitja intensive nuk ndihmon, në rast simptomash duhet thirrur ambulancën.

Nëse ndieni se zemra juaj rreh në mënyrë të parregullt dhe nëse ndiheni keq, keni vetëm dhjetë sekonda para se të humbni vetëdijen.

Sigurisht, është një atak në zemër. Në këtë rast, mund të përpiqeni të ndihmoni veten duke u kollitur fuqishëm dhe pa u ndalur. Merrni frymë thellë çdo herë para se të kolliteni. Kollitja duhet të jetë e thellë dhe e zgjatur, si kur me kollë nxirrni sekrecione nga mushkëritë.

Frymëmarrja dhe kollitja duhet të përsëriten çdo dy sekonda pa u ndalur derisa të vijë ndihma, ose derisa të ndieni përsëri rrahjen e zemrës suaj në një ritëm të rregullt. Në këtë mënyrë, viktimat e sulmit në zemër do të mund të arrijnë në spital.

Sëmundja e arteries koronare

Sulmi në zemër, i njohur gjithashtu si infarkt i miokardit ose sindromi akut koronar, është një term mjekësor që përshkruan një gjendje serioze në të cilën rrjedhja e gjakut në muskulin e zemrës (miokardi) zvogëlohet, zakonisht për shkak të një bllokimi të arterieve koronare që furnizojnë zemrën me gjak. Kjo mund të rezultojë në dëmtim të një pjese të muskujve të zemrës ose vdekje.

Shkaku më i zakonshëm i një ataku kardiak është sëmundja e arterieve koronare (CAD), e cila ndodh kur arteriet koronare ngushtohen ose bllokohen për shkak të akumulimit të depozitave yndyrore (pllakave) në muret e tyre. Kur një pllakë ose tromb formohet dhe bllokon plotësisht rrjedhjen e gjakut nëpër një arterie, muskuli i zemrës nuk merr mjaftueshëm oksigjen dhe lëndë ushqyese. Kjo mund të çojë në dëmtim ose vdekje të një pjese të muskujve të zemrës.

Simptomat e një sulmi në zemër mund të përfshijnë dhimbje të forta gjoksi që mund të përhapen në krahë, shpatulla, qafë ose nofull. Simptoma të tjera mund të përfshijnë gulçim, nauze, të vjella, djersitje dhe marramendje. Është e rëndësishme të theksohet se simptomat mund të ndryshojnë në varësi të gjinisë, moshës dhe faktorëve të tjerë.

Parandalimi i sulmit në zemër përfshin mbajtjen e një stili jetese të shëndetshëm, duke përfshirë një dietë të shëndetshme, ushtrime të rregullta, ndalimin e pirjes së duhanit, kontrollin e presionit të gjakut dhe kolesterolit dhe trajtimin e kushteve të tjera mjekësore që mund të rrisin rrezikun e problemeve të zemrës.

Vërejtje:

Nëse dyshoni se keni një atak në zemër, është e rëndësishme që menjëherë të kërkoni kujdes mjekësor. Mjekët mund të përdorin një sërë metodash, duke përfshirë elektrokardiogramin (EKG), analizat e gjakut dhe angiografinë koronare, për të konfirmuar diagnozën e një sulmi në zemër dhe për të përcaktuar trajtimin më të përshtatshëm.

Trajtimi urgjent i sulmit në zemër shpesh përfshin shpërbërjen e një mpiksje gjaku në një arterie koronare përmes ilaçeve ose procedurave ndërhyrëse si ndërhyrja koronare perkutane (PCI) ose operacioni i bajpasit të arterieve koronare (CABG) për të rivendosur rrjedhën normale të gjakut në muskulin e zemrës.

Related posts

Mëngjeset me 400 kalori: Shijoni ushqimet tuaja të preferuara pa shtuar në peshë

rezart morina

Si të ulni temperaturën në mënyrë natyrale? Këtu janë 5 truket kryesorë të “modës së vjetër”

admin

Lakra ka shumë efekte pozitive, mbron nga sëmundja që po sundon botën

admin