RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë e bën një produkt të shëndetshëm?

cfare-e-ben-nje-produkt-te-shendetshem?

Kur bëhet fjalë për shëndetin dhe të ushqyerit e shëndetshëm, mund të jetë e vështirë të dallojmë çka është e mirë për ne dhe çka nuk është e mirë.

Gjëja e parë që shumica bëjnë është të kontrollojnë duke shikuar paketimin që të mund të kuptojnë më shumë rreth një produkti ushqimor të caktuar dhe të gjejnë informata rreth përbërësve të produktit.

Por shpeshherë nuk është e lehtë të dimë të zgjedhim më të mirën nga shumë produkte tjera të dëmshme për ne.

Që të kemi një jetë sa më të shëndetshme dhe të kemi energji gjatë tërë ditës, ne duhet të konsumojmë më shumë ushqime që përmbajnë vlera ushqyese.

Produkte të tilla janë pemët, perimet, drithërat, produktet të cilat nuk përmbajnë yndyra të hidrogjenizuara, sheqer të shtuar, ngjyrues artificial, nuk përmbajnë aditivë, nuk janë të modifikuara gjenetikisht dhe janë të pa trajtuara pas korrjes.

Për t’u siguruar se produktet kanë këto vlera, ato duhet t’u nënshtrohen kontrolleve rigoroze nga prodhimi e deri te ruajtja e tyre në supermarkete, për të ofruar cilësi sa më të mirë.

Produktet me atribute të tilla jo vetëm që nuk dëmtojnë shëndetin tonë por kanë një efekt shumë pozitivë në jetën tonë.

Ato na japin vitamina, vlera ushqyese dhe luftojnë sëmundje të shumta. Për më tepër, këto ushqime ndikojnë shumë mirë në sistemin tonë të tretjes dhe nuk ndikojnë në shtimin në peshë.

Mund të mendoni se është e vështirë të gjenden produkte pa të gjithë këta përbërës, por kjo nuk është e vërtetë.

COOP Italia ofron produkte të tilla me shumë benefite për shëndetin tonë.

Veçantia e këtyre produkteve është se, përkundër që janë të shëndetshme, ato ruajnë shijen e tyre natyrale. Kështu, ne arrijmë të konsumojmë produkte të shëndetshme dhe të shijshme në të njëjtën kohë.

Related posts

Bëjeni vetë antibiotikun

admin

​Këta pesë numra të rëndësishëm përcaktojnë shëndetin e zemrës

admin

Keni njolla në sy? Ja çfarë duhet të dini patjetër!

admin