RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë është Omega 6?

cfare-eshte-omega-6?

Çfarë është Omega 6? Termi Omega 6 i referohet yndyrave esenciale të pangopura.

Këto yndyrna dhe pararendësi i tyre, acidi linoleik, në fakt, nuk mund të sintetizohen drejtpërdrejt nga trupi ynë. Prandaj, është e nevojshme të kemi një marrje përmes të ushqyerit, duke sjellë në tryezat tona të gjitha ushqimet që janë natyralisht të pasura me të.

Këto acide yndyrore të pangopura me zinxhir të gjatë i përkasin familjeve të ndryshme në varësi të pozicionit të lidhjes së parë të dyfishtë (në atomin e gjashtë të karbonit). Ato kryesore janë acidolinoleike dhe leukotrienet. Omega 6 janë thelbësore për zhvillimin dhe rritjen. Por edhe për të siguruar shëndetin e organizmit, në kuadër të një stili jetese të shëndetshëm dhe një diete të shëndetshme pa teprime.

Ashtu si Omega 3, Omega 6 ka shumë përfitime:

  • zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare
  • ndihmojnë në mbajtjen e kolesterolit të mirë në nivele të larta
  • do të ndihmonin në parandalimin e kancerit

Nëse merrni suplemente me bazë Omega 6, është mirë të mos e teproni dhe në çdo rast të ndiqni udhëzimet e mjekut që merr pjesë, i cili do të jetë në gjendje të tregojë dozat dhe dozën e të njëjtës. Në vend të kësaj, do të ishte e mençur të hani më shumë ushqime që i përmbajnë ato në mënyrë natyrale. Ushqimet më të pasura janë:

  • arra
  • luledielli
  • vaji i sojës
  • vaj liri
  • mish
  • e verdha e vezës

Related posts

Konsumimi i mishit të përpunuar i bën keq zemrës

rezart morina

Çfarë janë arrat shqeme? Përfitimet dhe rreziqet e mundshme që sjell ajo

admin

Je alergjik ndaj pickimit të bletës, pra s’duhet të hash mjaltin? Ç’thonë mjekët

admin