RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Anija e parë me flamur të huaj mbërrin në Ukrainë që nga shkurti, në pritje të ngarkesës me grurë

anija-e-pare-me-flamur-te-huaj-mberrin-ne-ukraine-qe-nga-shkurti,-ne-pritje-te-ngarkeses-me-grure

Një anije me flamur të huaj mbërriti në Ukrainë të shtunën për herë të parë që nga fillimi i luftës në shkurt dhe do të ngarkohet me grurë, tha ministri ukrainas i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.

Ukraina po rifillon eksportet e grurit në një përpjekje të mbikëqyrur nga një Qendër e Përbashkët Koordinuese në Stamboll, ku po punon personeli rus, ukrainas, turk dhe i OKB-së.

Kombet e Bashkuara dhe Turqia ndërmjetësuan një marrëveshje pas paralajmërimeve të OKB-së për shpërthime të mundshme të urisë për shkak të ndalimit të dërgesave të grurit nga Ukraina.

Para pushtimit, Rusia dhe Ukraina së bashku përbënin gati një të tretën e eksporteve globale të grurit.

Kubrakov tha se anija e përgjithshme e mallrave Fulmar S me flamurin e Barbados ishte në portin ukrainas të Chornomorsk.

“Ne po bëjmë gjithçka të mundshme për të siguruar që portet tona të mund të marrin dhe trajtojnë më shumë anije. Në veçanti, ne planifikojmë të arrijmë nivelin e të paktën tre deri në pesë anije në ditë në dy javë”, shkroi ai në Facebook.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se rifillimi i eksporteve ishte pozitiv, duke shtuar se rreziqet e sigurisë mbeten.

“Kërcënimi i provokimeve ruse dhe akteve terroriste mbetet. Të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë,” tha ai në një fjalim vonë të shtunën.

“Por nëse partnerët tanë përmbushin pjesën e tyre të angazhimit dhe garantojnë sigurinë e furnizimeve, kjo do të zgjidhë vërtet krizën globale të ushqimit.”

Ukraina synon përfundimisht të dërgojë 3 milionë tonë në muaj nga portet e saj të Detit të Zi, tha Kubrakov.

“Kjo ngjarje është një sinjal i rëndësishëm tregu”, shtoi ai.

Rreth 20 milionë tonë drithë nga të korrat e vitit të kaluar janë ende të bllokuara në vend. /abcnews

Related posts

“Nëse situata në Ukrainë përkeqësohet…”- Deklarata e Macron: Europa duhet të jetë gati për luftë nëse dëshiron paqe

admin

Veriu mbetet i barrikaduar edhe të hënën

admin

“Dorëhiqu Mimozë”, “Poshtë Qeveria”, disa nga thirrjet e veteranëve gjatë protestës

rezart morina