RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë i ndodh organizmit nëse hani dy banane në ditë

cfare-i-ndodh-organizmit-nese-hani-dy-banane-ne-dite

Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokalltë të marra së bashku.

Përfitimet e këtij fruti janë të shumta për trupin.

Banania është veçanërisht e pasur me kalium, fibër, vitaminë C dhe B6.

Ato i bëjnë njeriut vetëm mirë, megjithatë banania nuk është për të gjithë, sidomos për njerëzit me sëmundje të caktuara.

Çfarë përfitoni nëse hani 2 banane në ditë?

Nëse ju konsumoni 2 banane në ditë do të merrni përfitimet e mëposhtme:

210 Kalori

900 mg Kalium (24% DRD)

54 g Karbohidrate (18% DRD )

2 g Fibër (24% DRD)

28 g Sheqer

6 g Proteinë (4% DRD))

2% Vitaminë A

34% Vitaminë C

2% Hekur

40% Vitaminë B6

16% Magnez

Çfarë ndodh nëse hani 2 banane në ditë?

Ekspertët thonë se konsumi i dy bananeve në ditë do të furnizojë trupin me 900 mg kalium, që i bën mirë zemrës dhe mirëmban tensionin e gjakut në nivele të shëndetshme.

Sipas tyre, balancat mes kripës dhe kaliumit janë të nevojshme për të mbajtur nën kontroll tensionin e lartë të gjakut.

Related posts

​Si reagon trupi ynë nëse nuk hani ushqimin me kohë?

admin

Disa arsye pse çaji jeshil është i mirë para gjumit

admin

Ky hormon është shkaktar përse nuk mund të humbni peshë

admin