RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë mund të hani para palestrës!

cfare-mund-te-hani-para-palestres!

Atletët dhe entuziastët e fitnesit janë gjithmonë në kërkim të mënyrave për të përmirësuar performancën e tyre dhe për të arritur qëllimet e tyre.

Ushqimi i mirë mund të ndihmojë trupin tuaj të performojë më mirë dhe të rikuperohet më shpejt pas çdo stërvitje.

Marrja optimale e lëndëve ushqyese para stërvitjes jo vetëm që do t’ju ndihmojë të maksimizoni performancën tuaj, por gjithashtu të minimizoni dëmtimin e muskujve.

Është e rëndësishme të dini se çfarë të hani Furnizimi i trupit me lëndët ushqyese të duhura para stërvitjes do t’ju japë energjinë dhe forcën që ju nevojitet për të performuar më mirë.

Karbohidratet

Muskujt tuaj përdorin glukozën nga karbohidratet për karburant. Glikogjeni është mënyra se si trupi përpunon dhe ruan glukozën, kryesisht në mëlçi dhe muskuj. Për ushtrime me intensitet të shkurtër dhe të lartë, rezervat tuaja të glikogjenit janë burimi kryesor i energjisë për muskujt tuaj.

Proteina

Shumë studime kanë dokumentuar potencialin e konsumit të proteinave para stërvitjes për të përmirësuar performancën atletike.

Ngrënia e proteinave (vetëm ose me karbohidrate) para stërvitjes është treguar se rrit sintezën e proteinave të muskujve.

Yndyrë

Ndërsa glikogjeni përdoret për stërvitje me intensitet të shkurtër dhe të lartë, yndyra është burimi i karburantit për ushtrime më të gjata dhe të moderuara deri në intensitet të ulët.

Për të maksimizuar rezultatet e stërvitjes suaj, përpiquni të hani një vakt të plotë që përmban karbohidrate, proteina dhe yndyra 2-3 orë përpara se të ushtroheni.

Këtu janë disa shembuj të vakteve të balancuara para stërvitjes:

Sanduiç me bukë me drithëra të plota, proteina pa yndyrë dhe një sallatë anësore

Omëletë me vezë dhe bukë të thekur me drithëra të plota të mbushura me avokado dhe një filxhan fruta

Proteina pa dhjamë, oriz kafe dhe perime të pjekura

Smoothie proteinike e bërë me qumësht, pluhur proteinash , banane dhe manaferra

Drithëra integrale dhe qumësht

Një filxhan me tërshërë të mbushur me banane dhe bajame të prera në feta

Sanduiç me gjalpë bajamesh dhe frutash në bukë me drithëra të plotaKos

Kos dhe fruta

Një copë fruti, si një banane, portokall ose mollë

Mbani në mend se nuk keni nevojë të hani shumë vakte para stërvitjes në periudha të ndryshme. Vetëm zgjidhni një nga këto. Për rezultate më të mira, eksperimentoni me kohëzgjatje dhe përbërje të ndryshme lëndësh ushqyese.

Hidratimi është gjithashtu vendimtar Trupi juaj ka nevojë për ujë për të funksionuar.

Hidratimi i mirë është treguar se mban dhe madje rrit performancën, ndërsa dehidrimi është lidhur me ulje të konsiderueshme të performancës Rekomandohet të konsumoni ujë dhe natrium para stërvitjes. Kjo do të përmirësojë ekuilibrin e lëngjeve.

Related posts

Studimi i ri thyen mitin për ata që konsumojnë kafenë!

admin

Dhjamosja e Mëlçisë , kërcënim serioz i shëndetit!

admin

​Si të kujdesemi për sytë

admin