RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë mund t’i bëjë trupit tonë vetëm një gllënjkë qumësht i prishur?

cfare-mund-t’i-beje-trupit-tone-vetem-nje-gllenjke-qumesht-i-prishur?

Produktet e qumështit janë burimi kryesor i laktozës dhe kanë një sërë përparësish për trupin tonë, por ka një ndryshim të rëndësishëm mes tyre – ndryshe nga djathi, qumështi nuk përmirësohet me kalimin e moshës

Ditët e nxehta të verës shpesh rezultojnë në prishjen e ushqimit. Nëse jeni nga ata që rutina e tyre përfshin kafen e mëngjesit, pasi ta nxirrni qumështin nga frigoriferi, do të ishte mirë t’i kushtoni vëmendje erës dhe pamjes së qumështit.

Sipas gastroenterologes Niketa Sonpala, prishja më së shpeshti mund të shkaktohet nga bakteret, transmeton wellandgood.com. Edhe nëse qumështi është i pasterizuar, mbetet një sasi e caktuar bulmeti që mund të shkaktojë prishje dhe gjizë të qumështit pasi bakteret vazhdojnë të rriten.

Si të njohim qumështin e prishur?

Edhe pse ftohja e qumështit ngadalëson procesin e prishjes, nuk e parandalon plotësisht atë. Sipas dietologes amerikane Jennifer Maeng, qumështi i hapur i ruajtur në frigorifer zakonisht prishet brenda katër deri në shtatë ditë nga data e treguar e skadimit. Nëse e mbani qumështin e pahapur në frigorifer, ai nuk ka pse të prishet deri në dhjetë ditë pas datës së printuar. Kjo varet nga përqindja e yndyrës së qumështit.

Pavarësisht datës së stampuar, era dhe shija juaj janë treguesit më të mirë. Nëse ndjeni një erë të çuditshme, skenari më i mirë për trupin tuaj është ta hidhni menjëherë.

Po sikur të pi qumësht të prishur?

Simptomat e helmimit varen nga sasia e qumështit që keni pirë dhe simptomat mund të përfshijnë të vjella, ngërçe dhe diarre, që zgjasin disa orë dhe zakonisht deri në dy ditë. Simptomat janë të mundshme edhe nëse pini vetëm një ose dy gllënjkë, por instinkti juaj i parë ka më shumë gjasa të fillojë dhe t’ju bëjë të pështyni edhe atë gllënjkë të parë.

Rastet e lehta të helmimit me ushqim zakonisht largohen vetë. Qëndroni të hidratuar dhe në rast të simptomave dhe komplikimeve më të rënda, silluni si me çdo helmim ushqimor dhe kontaktoni një mjek.

Nëse mbështeteni te qumështi pluhur, dijeni se këto produkte kanë një jetëgjatësi shumë më të gjatë – zakonisht 12 deri në 24 muaj. Edhe kur këto data të kenë kaluar, përfundimi është se është e sigurt të pini qumësht pluhur për sa kohë që nuk ka ndryshuar ngjyrë ose nuk ka krijuar një erë të pazakontë.

Mënyra më e lehtë për të shmangur helmimet e mundshme në këto ditë vere është të kontrolloni rregullisht etiketat e qumështit.

Arsyeja kryesore pse qumështi i prishur mund të jetë kaq shkatërrues janë bakteret që përmban.

Related posts

Lëngjet dhe pijet e gazuara rrisin rrezikun nga kanceri

rezart morina

Vonoheni gjithmonë kur jeni për të dalë? Mësoni nga çfarë vuani

rezart morina

Punëtorët e Kardiologjisë, kërkojnë shkarkimin e menaxhmentit

rezart morina