RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë ndodh kur konsumoni shumë ujë?

cfare-ndodh-kur-konsumoni-shume-uje?

Konsumi i shumtë i ujit prgjatë ditës mund të çojë deri në ndërprerje të funksionit të trurit. Kjo ndodh kur ka shumë ujë në qeliza (përfshirë qelizat e trurit), duke i bërë ato të fryhen.

Kur qelizat në tru fryhen ato shkaktojnë presion në tru. Ju mund të filloni të përjetoni gjëra të tilla si konfuzion, përgjumje dhe dhimbje koke. Nëse ky presion rritet, mund të shkaktojë kushte si hipertensioni (presioni i lartë i gjakut) dhe bradikardia (rrahjet e ulëta të zemrës).

Natriumi është elektroliti më i prekur nga mbihidratimi, duke çuar në një gjendje të quajtur hiponatremia. Natriumi është një element thelbësor që ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve brenda dhe jashtë qelizave. Kur nivelet e tij bien për shkak të sasisë së lartë të ujit në trup, lëngjet futen brenda qelizave.

Më pas qelizat fryhen, duke ju vënë në rrezik për të pasur kriza apo komplikacione më të rënda deri në vdekje.

Related posts

Që të keni sy të shëndetshëm, bëni këto 10 gjëra çdo ditë

rezart morina

Konsumoni bukë misri, benefitet janë të pafundme

rezart morina

Dy persona të prekur me COVID-19 dhe tre me grip të derrit po trajtohen në Klinikën Infektive

rezart morina