RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse vendosni kanellë në kafe?

cfare-ndodh-me-trupin-tuaj-nese-vendosni-kanelle-ne-kafe?

Kanella është një erëz me shije të ëmbël që shoqëron shumë ushqime dhe pije. Zakonisht e vendosim në kafe për një shije shtesë por nuk e dinim që ka shumë përfitime shëndetësore!

Këto janë arsyet pse duhet të konsumoni kanellë çdo ditë dhe është mirë që ta konsumoni në mëngjes në kafe.

Ajo forcon sistemin imunitar

Një çerek lugë çaji kanellë në kafe të nxehtë mjafton që trupi të luftojë viruset dhe bakteret.

Ajo stimulon trurin

Përmirëson kujtesën, ju mban vigjilent dhe tani jeni më të fokusuar.

Ul nivelin e sheqerit dhe kolesterolit në gjak

Përdorimi i rregullt i kanellës mund t’ju mbrojë nga diabeti dhe kolesteroli. Mund t’ju duhen vetëm 6 gramë në ditë.

Redukton dhimbjet periodike

Prandaj, gratë që kanë një cikël të dhimbshëm menstrual duhet të shtojnë më shumë kanellë në pijet dhe ushqimin e tyre.

Përmirëson qarkullimin dhe rrit nivelin e energjisë

Një pije e ngrohtë, për shembull pirja e kafesë me një çerek lugë çaji kanellë, do t’ju ndihmojë të rifitoni energjinë tuaj dhe të përmirësoni qarkullimin e gjakut. Është veçanërisht i dobishëm për njerëzit që kanë gjithmonë këmbë dhe duar të ftohta.

Related posts

Eko gjiri në pubertet, mjekët këshillojnë që kontrollet të nisin në moshën 13 vjeçare

admin

10 shenja që jep trupi kur keni probleme me zemrën

admin

Shërohuni para se të keni fëmijë, në mënyrë që ata të mos kenë nevojë

admin