RTV AHIRETI
Shëndetësi

Misri, një burim mineralesh dhe antioksiduesish

misri,-nje-burim-mineralesh-dhe-antioksiduesish

Misri, një produkt me shumë vlera që mund ta përdorni në gjitha vaktet e ditës suaj, pasi ka një përmbajtje të lartë në karbohidrate dhe shumë fibra, njësoj si buka ose ndryshe si gruri.

Shikoni se sa shumë vlera përmban
1) Është një burim i pasur i vitaminave A, B, E, thiamine dhe niasin, acid pantotenik dhe është burim shumë i mirë i mikroelementeve dhe ka një përmbajtje shumë të lartë në fibra!

2) Misri gjithashtu siguron një pjesë të madhe të vlerave ditore në acid folik, një vitaminë shumë e rëndësishme që luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e duhur të fetusit në shtatzëninë përgjatë tremujorit të parë.

3) Gjithashtu misri përmban një vlerë shumë të lartë antioksiduesish duke ndihmuar
-në sëmundjet tumorale
– në parandalimin e Alzheimer,
– ndihmon në uljen e inflamacionit (edeme)
– dhe përmban Beta-Criptoksanthin, një substancë që hynë në familjen e karotenoideve dhe është një antioksidues shumë i fuqishëm, i cili na mbron nga tumori i mushkërive, por jo vetëm
– përmban lutein dhe zeaksanthin, dy substanca që mbrojnë syrin nga degjenerimi makular, shkaku kryesor i humbjes së vizionit tek të moshuarit.

Related posts

Lëngu i karotës, efekti i jashtëzakonshëm që ka në shëndetin e njeriut

admin

Dhjamosja në zona të ndryshme të trupit si t’i eliminoni

admin

Fasulet, një burim i madh fibrash! Ja pse duhet t’i konsumoni

admin