RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë ndodh në organizëm nëse hani një thelpi hudhër në darkë?

cfare-ndodh-ne-organizem-nese-hani-nje-thelpi-hudher-ne-darke?

Që në lashtësi, hudhra ka qenë aleate e njerëzimit kundër shumë sëmundjeve.

Ajo ndihmon në mirëmbajtjen e funksionit dhe shëndetit të zemrës. Hudhra pakëson gjasat e shfaqjes së tumoreve dhe lufton infeksionet. Vlerat më të mira, hudhra i ofron nëse konsumohet e gjallë, sepse gatimi tjetërson të gjithë përbërësit mirëbërës të kësaj barishteje.

Koha më e mirë për të ngrënë hudhrën
Ekspertët thonë se koha më e mirë për të ngrënë hudhrën është përpara se të flini ose herët në mëngjes kur bakteret në stomak janë në gjendje të brishtë.

Çfarë ndodh në organizëm nëse hani hudhër në mbrëmje
Përfitimet e konsumit të hudhrës në mbrëmje janë të listuara më poshtë:

Detoks për mëlçinë
Hudhrën mund ta shtypni dhe më pas ta konsumoni në mbrëmje. Kështu ajo do të çlirojë enzimat që luftojnë qelizat kancerogjene, toksinat dhe bakteret. Sulfuri tek hudhra do të punojë për pastrimin e mëlçisë nga toksinat dhe metalet e rënda.

Antibiotiku i natës
Nëse konsumoni një ose dy thelbinj hudhër të grirë në mbrëmje do të forconi sistemin imunitar dhe ai do të jetë në gjendje të luftojë të ftohurën dhe gripin. Për më tepër, hudhra gjatë natës do të pastrojë mushkëritë nga sekrecionet.

Hudhra për lëkurën
Duke ngrënë një thelb hudhër përpara gjumit, do të stimuloni rigjenerimin e qelizave. Ekspertët thonë se hudhra do të luftojë bakteret që shkaktojnë akne dhe do ta mbajë lëkurën të pastër.

Kolesteroli i ulët
Hudhra e mban zemrën të shëndetshme. Ajo ul kolesterolin duke mbajtur larg sëmundjet. Ngrënia e një ose dy thelbinjve hudhër në mbrëmje mban kolesterolin në nivele të mira dhe përmirëson pastrimin e enëve të gjakut.

I bën mirë kyçeve
Konsumi i hudhrës në mbrëmje i bën mirë kyçeve të prekura nga artriti sepse ajo lufton inflamacionin dhe zbut dhimbjet. Hudhra nuk duhet konsumuar në mbrëmje nëse vuani nga ulçera apo tensioni i ulët i gjakut.

Related posts

​Shkencëtarët zbulojnë lidhjen midis çekuilibrit të trurit dhe sindromës së lodhjes kronike

admin

7 shenjat që tregojnë se fëmija juaj ka probleme me shëndetin mendor

admin

S’ke kohë për stërvitje? Stërvitja në fundjavë mund të jetë zgjidhja, zbulon studimi

admin