RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kongresmeni amerikan: Armët me rreze të gjatë janë çelësi i fitores së Ukrainës

kongresmeni-amerikan:-armet-me-rreze-te-gjate-jane-celesi-i-fitores-se-ukraines

Përfaqësuesi amerikan Adam Smith, kryetar i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se Uashingtoni shpreson të rrisë ndjeshëm sasinë e armëve me rreze të gjatë që Ukraina ka për të mposhtur Rusinë dhe për të penguar sulmin brutal dhe të paprovokuar të presidentit Vladimir Putin ndaj vendit.

Duke folur për shërbimin ukrainas të Radios Evropa e Lirë, Smith tha se ai synon që Ukraina të marrë deri në 30 sisteme raketash me shumë lëshime – Kievi ka kërkuar të paktën 50 – sa më shpejt që të jetë e mundur “sepse në këtë luftë, kushdo që mund të shoh larg dhe gjuaj larg do të jetë në formë më të mirë”.

Smith tha se Putini po përpiqet ta zgjerojë territorin rus jo sepse ndihej i kërcënuar, por sepse “dëshironte të zgjeronte territorin e Rusisë përmes forcës brutale”.

Smith u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, derisa ishte në një udhëtim në fundjavë në Kiev me një grup ligjvënësish dypartiakë.

Shtetet e Bashkuara kanë dorëzuar tashmë një duzinë sisteme të tjera raketash Artilerie me Lëvizshmëri të Lartë (HIMARS).

Ndërkohë, aleatët perëndimorë kanë dorëzuar në Ukrainë disa sisteme raketore M270, sistemin e shumëfishtë të raketahedhësve (MLRS).

Sistemet mund të lëshojnë raketa shumë prapa linjave të armikut me një saktësi prej disa metrash, duke i bërë ato shumë efektive. /rel

Related posts

EBA ka dërguar 118 avionë me ndihma për të prekurit nga tërmetet në Turqi dhe Siri

rezart morina

Lita: Ja sa shqiptarë janë sot në burgjet e Evropës për çështjet e drogës

admin

Zelensky: Rusia do të mposhtet ashtu si Gjermania naziste

admin