RTV AHIRETI
Shëndetësi

Cilat janë simptomat e mundshme të mungesës së vitaminës B12

cilat-jane-simptomat-e-mundshme-te-mungeses-se-vitamines-b12

Shumë njerëz vuajnë shpesh nga mungesa e vitaminës B12, një simptomë që është shumë e vështirë për t’u diagnostikuar. Kjo sepse mungesa e vitaminës B12 shfaqet me një gamë të gjerë simptomash, nga marramendja deri te çrregullimet obsesive-kompulsive, të cilat mund të shkaktohen edhe nga një problem apo mungesë tjetër.

Shkaqet

Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktohet nga moskonsumimi i ushqimeve të pasura me këtë vitaminë, siç ndodh me vegjetarianët dhe veganët. Rekomandohet monitorim i rregullt i niveleve të vitaminës B12 (sidomos në rastet e alkoolizmit, çrregullimeve të stomakut ose zorrëve, plakjes ose sëmundjeve gjenetike).

Marramendje

Nëse shpesh humbisni ekuilibrin dhe ndiheni shumë shpesh të trullosur, duhet të konsultoheni me një mjek. Marramendja është simptoma tipike e presionit të ulët të gjakut, që është një efekt anësor i zakonshëm i mungesës së vitaminës B12.

Përkeqësimi i shikimit

Vitamina B12 është thelbësore për funksionimin e duhur të nervave. Mungesa e tij mund të dëmtojë nervin optik, nervin që bart informacionin dhe sinjalet nga syri në tru.

Humbje kujtese

Kujdes nga përkeqësimi i mundshëm i kujtesës. Mungesa e vitaminës B12 mund të rezultojë në një lloj demence më të butë që të kujton sëmundjen e Alzheimerit në fazën e hershme.

Depresioni

Edhe pse nuk është e qartë se si ndikon saktësisht vitamina B12 në një sëmundje kaq komplekse si depresioni, disa studime kanë treguar se pacientët me depresion kanë ulur nivelet e vitaminës B12.

Diarre dhe fryrje

Për shkak të përthithjes së pamjaftueshme të B12, qelizat e traktit tretës nuk marrin një sasi të mjaftueshme oksigjeni. Kjo çon në probleme të tretjes si gazra, kapsllëk, diarre, humbje të oreksit dhe humbje peshe.

Dobësi muskulore

Dobësia e muskujve është një simptomë e dukshme e mungesës së vitaminës B12, sepse muskujt nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm dhe nuk mund të kryejnë aktivitetet e përditshme.

Si të zbuloni mungesën e mundshme të vitaminës B12?

Për të zbuluar nëse ka mungesë të vitaminës B12, është e nevojshme t’i nënshtroheni analizave të gjakut dhe të mbështeteni në këshillën e mjekut.

Related posts

Virozat e stinës: Ushqimet që ju ndihmojnë të forconi imunitetin

admin

Ushqimet që ulin dëshirën për sheqer

admin

5 përfitime të mahnitshme të pirjes së ujit të ngrohtë me mjaltë

admin