RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Çmimi i gazit mund të rritet me 60% në Evropë, paralajmëron Gazprom

cmimi-i-gazit-mund-te-rritet-me-60%-ne-evrope,-paralajmeron-gazprom

Kompania ruse Gazprom, ka paralajmëruar çmimi i gazit në Evropë mund të rritet me 60% në më shumë se 4,000 dollarë për 1,000 metër kub këtë dimër.

Kjo për shkak se eksporti dhe prodhimi i vetë kompanisë vazhdon të bjerë nga sanksionet perëndimore, shkruan Reuters.

“Çmimet evropiane të gazit kanë arritur në 2,500 dollarë për 1,000 metër kub. Sipas vlerësimeve, nëse një tendencë e tillë vazhdon, çmimet do të kalojnë 4,000 dollarë për 1,000 metër kub këtë dimër,” tha Gazprom.

Related posts

Tri vjet nga tërmeti në Shqipëri

admin

Tensione në kufirin Liban-Izrael, shkëmbehen bomba tymuese

admin

Përfundon biseda trepalëshe, vazhdojnë takimet dypalëshe

admin