RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

CNN: Qasja e Perëndimit ndaj Vuçiqit rrezikon destabilizimin e Ballkanit

cnn:-qasja-e-perendimit-ndaj-vuciqit-rrezikon-destabilizimin-e-ballkanit

Kur Rusia pushtoi Ukrainën, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian përshpejtuan orientimin e tyre drejt Serbisë.

Në vend që të manipulonin kërkesat kontradiktore të shteteve pluraliste dhe të ndara ballkanike, kryeqytetet perëndimore përqendruan pjesën më të madhe të përpjekjeve të tyre në një objektiv të veçantë, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Politikat e tyre kishin dy synime. Së pari, për ta futur Serbinë në orbitën perëndimore, larg Rusisë. Së dyti, të lejojnë administratat e tyre përkatëse të fokusohen më plotësisht në mbështetjen e Ukrainës.

Tradicionalisht një nga aleatët më të afërt të Moskës në Evropë, Beogradi është përpjekur prej kohësh të shkelë kufirin midis lidhjeve të tij historike me Rusinë dhe një të ardhmeje të mundshme të integrimit më të ngushtë evropian.

Diplomatët perëndimorë kanë kërkuar të tërheqin presidentin serb Aleksandar Vuçiç nga orbita e homologut të tij rus, presidentit Vladimir Putin, duke u zotuar për një rrugë më të shpejtë drejt anëtarësimit në BE, duke paralajmëruar njëkohësisht për izolim nëse thyejnë rangun.

Por, 18 muaj më vonë, disa vëzhgues thonë se qasja aktuale ka qenë e gjitha karrota dhe pa shkop, dhe si rezultat nuk po arrin të përmbushë të dy synimet e saj. Serbia ka refuzuar të marrë pjesë në të gjitha raundet e sanksioneve të BE-së kundër Putinit.

Dhe Serbia ka vazhduar të ndjekë interesat e veta në rajon me përgjegjshmëri në rënie, duke nxitur konflikte jashtë vendit për të larguar vëmendjen nga pakënaqësia në vend, e sigurt se nuk do të qortohen në Perëndim.

Related posts

Temperaturat ekstreme në Irak

rezart morina

Kosova zyrtarisht bëhet pjesë e Koalicionit të Deminimit për Ukrainën

RTI

Akuzat për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Izraeli zotohet se do t’u përgjigjet

admin