RTV AHIRETI
Kuzhinë

‘Cordon bleu’: Mish viçi i skuqur i mbushur me djathë dhe proshutë

‘cordon-bleu’:-mish-vici-i-skuqur-i-mbushur-me-djathe-dhe-proshute

Një nga pjatat më të famshme – cordon bleu, mund ta bëni vetë

Besohet se ‘cordon bleu’ është bërë fillimisht në Zvicër, ndërsa më vonë u krijuan versione të ndryshme të kësaj pjate. Zakonisht mbushet me proshutë dhe djathë, dhe receta origjinale përdor mish viçi.

Nga mishi i pulës, është përgatitur më vonë në Amerikë, por cilindo mish ta zgjidhni për cordon bleu, nuk do të gaboni sepse pjata është e shijshme, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 4 bërxolla të holla mish viçi,
– 120 g proshutë,
– djathë i fortë sipas dëshirës tuaj,
– 3 vezë,
– 120 g thërrime buke,
– 100 g miell,
– pak kripë

Përgatitja:

Bërxollat duhet të jenë të holla dhe pa yndyrë.

Kaloni mbi to anën e lëmuar të thikës, më pas radhisni proshutën dhe djathin.

Palosni mishin në gjysmë.

Rrotulloni në miell, më pas në vezët e rrahura dhe në thërrime buke.

I renditim në një tepsi dhe i fusim në frigorifer për një orë dhe më pas i skuqim.

Ju bëftë mirë. /Telegrafi/

The post ‘Cordon bleu’: Mish viçi i skuqur i mbushur me djathë dhe proshutë appeared first on Telegrafi.

Related posts

Receta e japrakut me gjethe rrushi 

admin

Peshk me domate

admin

Receta për iftar: Qofte me salcë në furrë

admin