RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ky frut ndihmon me pagjumësinë

ky-frut-ndihmon-me-pagjumesine

Ngrënia e kivit një orë para gjumit ndihmon në luftimin e pagjumësisë, kanë zbuluar studiuesit.

Ky frut është i pasur me lëndë ushqyese dhe ka vetëm 42 kalori. Efektet e kivit shpesh i atribuohen serotoninës, një neurotransmetues i trurit që duket se ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit.

Kivi përmban nivele të larta të serotoninës në përbërjen e tij, e cila mund të ndihmojë në rregullimin dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit. Hulumtimet kanë treguar se kur konsumojmë 2 kivi një orë para gjumit përmirësojmë cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit.

Konkretisht, në një studim 4-javor, 24 të rritur konsumuan dy kivi një orë para se të shkonin në shtrat çdo natë. Në fund të studimit, pjesëmarrësit ranë në gjumë 42% më shpejt se kur nuk hëngrën asgjë para gjumit. Për më tepër, aftësia e tyre për të fjetur gjatë natës pa u zgjuar u përmirësua me 5%, ndërsa koha totale e tyre e gjumit u rrit me 13%.

Kivi ka një vlerë të ulët në kalori pasi një kivi mesatar jep 42 kalori. Është i pasur me ujë, vitamina dhe minerale, përkatësisht vitaminë C, vitaminë E, acid folik, kalium, magnez dhe fosfor. Përmban gjithashtu shumë fibra, e cila vepron në mënyrë efektive kundër kapsllëkut.

Është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës A, si dhe vitaminës E, të cilat janë thelbësore për lëkurë të shndritshme dhe të shëndetshme, pasi ngadalësojnë procesin e plakjes dhe mbrojnë qelizat nga dëmtimi. Në fakt, kivi ka një përmbajtje më të lartë të vitaminës C se portokalli. Mos harroni se vitamina C merr pjesë në procesin e prodhimit të kolagjenit, i cili ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës.

Ngrënia e vetëm një kivi mund të mbulojë nevojat tona ditore për vitaminë C. Përveç kësaj, kjo vitaminë që përmban kivi ndihmon në përthithjen më të mirë të hekurit.

Related posts

Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime

rezart morina

Çka i shkakton lindjet e parakohshme dhe sa javë më herët mund të lindë dhe të mbijetojë një fëmijë?

rezart morina

687 infermierë kërkuan licencë për ikje jashtë vendit në vitin 2022

admin