RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Covid-19 këtë vit do jetë si gripi sezonal”

“covid-19-kete-vit-do-jete-si-gripi-sezonal”

Covid-19 këtë vit mund të humbasë fuqi në një pikë që të jetë i ngjashëm me gripin e zakonshëm. Lajmin e bëri të ditur Organizata Botërore e Shëndetësisë të premten.

“Mendoj se kemi ardhur në një pikë kur mund ta shohim Covid-19 në të njëjtën mënyrë që shohim influenzën sezonale: një kërcënim për shëndetin, një virus që do të vijojë të vrasë, por një virus që nuk do të ngrijë më aktivitetin e shoqërisë sonë,” deklaroi sot drejtori i emergjencave në OBSH Michael Ryan.

Sipas të dhënave të Worldometer, që nga fillimi i pandemisë, formalisht janë të regjistruara 682,258,910 raste pozitive në të gjithë botën. Prej këtij totali, 6,817,436 persona kanë humbur jetën ndërsa 655,158,379 të tjerë janë shëruar. /a2cnn

Related posts

Akulli detar në Antarktidë në nivelet më të ulëta ndonjëherë, pasojat që mund të ketë

rezart morina

Walker për masakrën e Reçakut: Serbia donte që bota të mos dëgjonte, por falë Zotit kjo nuk ndodhi

admin

Jens Stoltenberg flet me Kurtin dhe Vuçiq, kjo është kërkesa e fundit që iu bëri

admin