RTV AHIRETI
Shëndetësi

Covid-19: Kjo është simptoma më e re sipas ekspertëve

covid-19:-kjo-eshte-simptoma-me-e-re-sipas-eksperteve

Me rritjen e numrit të të infektuarve, ekspertët kanë ardhur në përfundim se kjo simptomë është tregues se tashmë jeni prekur nga koronavirusi.

Dhimbja e fytit mund të jetë simptoma kryesore që sugjeron se dikush është infektuar tashmë me koronavirus.

Simptomat e radhës më të përhapura janë dhimbja e kokës dhe hunda e bllokuar, sipas studimit të Zoe Covid.

Në fillim të pandemisë, simptoma të tilla si ethet ose humbja e nuhatjes konsideroheshin ndër shenjat më karakteristike të virusit, por tani ato janë simptomat më pak të raportuara, raporton sky.

Profesor Tim Spector, bashkëthemelues shkencor i Zoe dhe shkencëtar kryesor në Studimin e Shëndetit Zoe, tha se virusi është “ende i shfrenuar” në popullatë.

“Aq shumë sa që nëse keni ndonjë simptomë të ngjashme me të ftohtin për momentin, ka gati dy herë më shumë gjasa të jetë Covid sesa një ftohje”, tha ai.

Për shkak se ekzistojnë variante të ndryshme të Covidqë bashkëekzistojnë, si variantet Omicron BA.2, BA.4 dhe BA.5, madje edhe njerëzit me infeksione të së kaluarës dhe ata me dozën e tretë të vaksinës mund të infektohen.

Related posts

Problemet me zorrët mund të jenë shenjë e hershme e sëmundjes së Parkinsonit

rezart morina

Tri sëmundjet më të shpeshta që prekin meshkujt e moshës së mesme, mos i injoroni

rezart morina

Kanceri i stomakut, simptomat që nuk duhet të anashkaloni

admin