RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

COVID-19, ngrihet numri i hospitalizimeve në SHBA

covid-19,-ngrihet-numri-i-hospitalizimeve-ne-shba

Hospitalizimet për COVID-19 kanë nisur të ngriten në SHBA që nga fillimi i korrikut megjithëse në shkallë të vogël nga tri verat e kaluara.

Kjo verë ka sjellë një rritje në numrin e të shtruarve në spitale, por numri i pacientëve është shumë më i ulët se më parë.

Në javën e fundit të korrikut, në spital janë pranuar 9,056 persona. Një rritje prej 12% nga një javë më parë, raportoi AP.

Por, është larg nga pikat e kaluar, si 44,000 pacientët që pranoheshin në javë në spitale në fillim të janarit.

“Po ngritet pak, por nuk është diçka që të ngrisim alarm”, ka thënë David Dowdy, epidemiolog. /koha

Related posts

Platforma sociale e ish Presidentit Trump merr miratimin për të tregtuar aksionet e saj në bursë

admin

Aktakuzë ndaj katër personave, dyshohen për fajde dhe shpëlarje të parave

admin

Presidentja e KE-së: Mbështesim procesin e integrimit të rajonit në BE

admin