RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

COVID 19 – OBSH e shqetësuar nga shtimi i rasteve

covid-19-–-obsh-e-shqetesuar-nga-shtimi-i-rasteve

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është e shqetësuar për rritjen e rasteve të koronavirusit në disa vende përpara dimrit të ardhshëm.

”Fatkeqësisht, jo të gjitha vendet po raportojnë më shumë raste, por midis atyre që kanë njoftuar OBSH-në, pranimet në spital dhe trajtimet Covid-19 në njësitë e kujdesit intensiv janë rritur”, theksoi në Gjenevë shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai tha se përqindja e njerëzve të vaksinuar në grupet me rrezik të lartë është shqetësuese e ulët në Amerikë dhe Evropë.

“Covid-19 mund të mos jetë një krizë aq akute sa ishte dy vjet më parë, por kjo nuk do të thotë që ne mund ta injorojmë sëmundjen”, tha Tedros.

Related posts

Forcat izraelite arrestuan 4 palestinezë në El-Halil

rezart morina

Gati gjysma e shqiptarëve rrezikojnë të bien në varfëri në vitin 2023

admin

Pas vizitës në Bosnje e Hercegovinë, presidenti Erdoğan arrin në Serbi

admin