RTV AHIRETI
Lajme

Slloveni, fëmijët morën pjesë në aksionin për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti në Türkiye dhe Siri

slloveni,-femijet-moren-pjese-ne-aksionin-per-te-ndihmuar-te-prekurit-nga-termeti-ne-turkiye-dhe-siri

Dhjetëra fëmijë në Slloveni morën pjesë në një aksion humanitar për të ndihmuar të prekurit e tërmeteve shkatërruese në Türkiye dhe Siri me kontribute modeste, raporton Anadolu.

Xhemati i Kërshko-s në Slloveni organizoi aksionin humanitar të cilit iu përgjigjën një numër i madh i fëmijëve nga zona.

Siç thanë përfaqësuesit e xhematit të Kërshko-s, fëmijët e mektebit të xhematit të Kërshko-s në Slloveni morën pjesë në fushatën për mbledhjen e donacioneve për Türkiye-n dhe Sirinë.

Fëmijët shitën kafe, çaj dhe ëmbëlsira dhe në këtë mënyrë mblodhën një kontribut vullnetar për të prekurit nga tërmeti.

Gjithashtu u organizua edhe një panair shkollor ku fëmijët mblodhën 850 euro, të cilat do të dhurohen për të prekurit e tërmeteve shkatërruese.

Xhemati i Kërshko-s tha se me këtë gjest fëmijët edhe një herë treguan një shembull të mrekullueshëm humanizmi dhe solidariteti me njerëzit në nevojë.

Related posts

Pakistan – Mbi 50 viktima pas shirave musonikë

admin

Publikohet raporti, 285 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

admin

Të paktën 102 të arrestuar në Turqi për plaçkitje pas tërmetit

admin