RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

COVID-19 shtyn Lojërat Aziatike për në vjeshtën e vitit 2023

covid-19-shtyn-lojerat-aziatike-per-ne-vjeshten-e-vitit-2023

Lojërat e 19-ta Aziatike do të mbahen në qytetin kinez Hangzhou nga 23 shtatori deri më 8 tetor të vitit 2023

Këshilli Olimpik i Azisë (OCA) ka bërë të ditur se Lojërat Aziatike janë shtyrë për në vjeshtën e vitit të ardhshëm për shkak të shpërthimit të koronavirusit COVID-19, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lojërat e 19-ta Aziatike do të mbahen në qytetin kinez Hangzhou nga 23 shtatori deri më 8 tetor të vitit 2023.

Turneu fillimisht ishte planifikuar të zhvillohet nga 10 deri më 25 shtator të këtij viti, por u shtynë për shkak të shqetësimeve të koronavirusit në vend.

Sipas njoftimit të OCA-s, palët e interesuara, përfshirë Komitetin Olimpik Kinez dhe Komitetin Organizativ të Lojërave Aziatike në Hangzhou (HAGOC), mbajtën diskutime për dy muaj për të gjetur një “dritare” për lojërat, me qëllim që mos të bien ndesh me ngjarjet e tjera të mëdha sportive ndërkombëtare. /aa

Related posts

Lajçak pas takimit trepalësh në Bruksel: Paraqita një dokument kompromisi për “çështjen e dinarit”

admin

Shtëpia e Bardhë bën thirrje për hetim për sulmin ndaj palestinezëve që prisnin ndihmën humanitare

admin

Kurti në Leposaviq, takon kryetarin e komunës, Lulzim Hetemi

RTI