RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Cramon: Nëse Serbia nuk dëshiron t’i bashkohet BE-së, s’mund ta detyrojmë

cramon:-nese-serbia-nuk-deshiron-t’i-bashkohet-be-se,-s’mund-ta-detyrojme

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se nëse Serbia nuk dëshiron t’i bashkohet BE-së, nuk duhet të detyrohet.

“Nëse Serbia nuk dëshiron t’i bashkohet BE-së, ne nuk duhet t’i detyrojmë që të jetë ashtu siç kanë zgjedhur. Ndoshta ata duan të qëndrojnë jashtë dhe të shohin se si të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor anëtarësohen në BE. Është vendimi i tyre”, tha von Cramon, në një intervistë për Euractiv

Ajo ka thënë se Serbia duhet të kapërcejë retoriken nacionaliste kur është fjala për Kosovën.

“Por kur bëhet fjalë për Kosovën, mendoj se tani është koha për të kapërcyer këtë retorikë të vjetër shumë, shumë agresive, këtë qasje të tmerrshme nacionaliste. Me këtë, ne nuk mund të punojmë së bashku në Bashkimin Evropian, nuk mund të pranojmë një vend që ende jeton në të kaluarën dhe ende jeton me këto narrativa të vjetra,” shpjegoi ajo.

Lidhur me procesin e vazhdueshëm të dialogut që kohët e fundit ishte ngecur për shkak të tensioneve të ndezura në veri të Kosovës, von Cramon tha se është zhgënjyes pasi kishte shumë shpresë për marrëveshjet e fundit që do ta kishin çuar situatën afër njohjes së qëllimit përfundimtar të Kosovës.

“Një hap para njohjes përfundimtare që do të nënkuptonte që Kosova të lejohet të aplikojë për të gjitha institucionet ndërkombëtare, njohjen reciproke të letërnjoftimeve dhe diplomave të shkollës së mesme… por kjo marrëveshje nuk është zbatuar”, tha ajo.

“Nuk dua të flas për dështim, por nuk ka krijuar ndonjë moment të ri. Është e vështirë të imagjinohet se jemi afër gjetjes së njohjes”, shtoi von Cramon.

E pyetur për kritikat se BE-ja nuk po e trajton Kosovën në mënyrë të drejtë, veçanërisht për sanksionet e fundit të BE-së kundër Prishtinës, von Cramon e sheh situatën si më të nuancuar.

“Por ajo që dëgjoj është gjithmonë një ndjenjë e përgjithshme se ne nuk e trajtojmë Serbinë njëlloj me Kosovën. Dhe mendoj se kur bëhet fjalë për pyetjet e brendshme, po, jam dakord. Mendoj se duhet të jemi shumë më të ashpër ndaj mosbërjes së reformave, reformave të brendshme; Serbia nuk ka bërë asgjë,” tha ajo.

“Duhet të jemi shumë më të sinqertë. Por, kur bëhet fjalë për dialogun, në veçanti, dhe për çdo hap të vetëm… Unë nuk shoh se BE-ja ka bërë ndonjë gabim të rëndësishëm.”

Ajo shtoi se BE-ja është përpjekur shumë, por ka mungesë të vullnetit politik nga të dyja palët dhe përshkallëzimi i fundit nuk i ka ndihmuar gjërat.

“Por përshkallëzimi i fundit, veçanërisht në veri, ishte vërtet shumë i parashikueshëm. Dhe të gjithë e paralajmëruan kryeministrin Kurti që të mos vazhdojë me këtë. Dhe ai e ka bërë këtë gjithsesi.”

“Nëse nuk doni të bashkëpunoni, pavarësisht se çfarë ju këshillojnë njerëzit dhe miqtë, atëherë po, përballeni me kritika. Është kaq e thjeshtë”, tha ajo.

Por eurodeputetja shtoi se duhet të ketë më shumë kritika ndaj Serbisë, veçanërisht në drejtim të rrugës së saj të pranimit në BE.

Related posts

Aksident mes katër veturave në Gjilan, lëndohen 14 persona

admin

I refuzohet ankesa: Specialja ia vazhdon paraburgimin Rexhep Selimit

admin

Sirianët kanë nevojë “urgjentisht” për ndihmë, thotë i dërguari i OKB-së

rezart morina