RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Danimarkë, vazhdojnë sulmet ndaj Kuranit

danimarke,-vazhdojne-sulmet-ndaj-kuranit

Sulmet ndaj librit të shenjtë të muslimanëve, Kuranit, vazhduan edhe sot nga grupi danez anti-islamik dhe ultranacionalist “Danske Patrioter” (Patriotët danezë), përkundër dënimeve të shumta, transmeton Anadolu.

Anëtarët e grupit dogjën kopje të Kuranit përpara ambasadave të Pakistanit, Algjerisë, Indonezisë dhe Marokut, si dhe para një xhamie në Kopenhagë.

Autorët kanë brohoritur parulla anti-islame gjatë aktit provokues, i cili u zhvillua nën mbrojtjen e policisë.

Videot e shpërndara nga grupi në Facebook ishin kufizuar më parë.

Muajt e fundit janë parë akte të përsëritura të djegies së Kuranit, përçmimit ose përpjekjeve për ta bërë këtë nga figura apo grupe islamofobike, veçanërisht në vendet e Evropës veriore dhe ato nordike, duke shkaktuar zemërim nga vendet muslimane dhe mbarë bota.

Related posts

“Gazpromi” me një video paralajmëron “epokë të akullit” për Perëndimin

admin

Kaos në aeroportin e Londrës pas alarmit për zjarr, evakuohen udhëtarët! Vonesat e fluturimeve, të pashmangshme

admin

Vritet një zyrtar policor i Kosovës në veri

rezart morina