RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Departamenti i Shtetit: SHBA-ja do të votojë “jo” për aplikimin e Palestinës për anëtarësim të plotë në OKB

departamenti-i-shtetit:-shba-ja-do-te-votoje-“jo”-per-aplikimin-e-palestines-per-anetaresim-te-plote-ne-okb

SHBA-ja ka zbuluar se do të votojë “jo” ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) që i jep shtetit vëzhgues të Palestinës anëtarësim të plotë në OKB, raportuar Anadolu.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, u tha gazetarëve se SHBA-ja konsideron se “rruga më e shpejtë drejt shtetësisë është përmes negociatave të drejtpërdrejta midis Izraelit dhe Autoritetin Palestinez, me mbështetjen e SHBA-së dhe partnerëve të tjerë”.

“SHBA-ja votojnë kundër kësaj rezolute të propozuar të Këshillit të Sigurimit”, tha Patel përpara votimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për projekt-rezolutën e paraqitur nga Algjeria.

Palestina u pranua si shtet vëzhgues i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në vitin 2012, duke lejuar të dërguarin palestinez të marrë pjesë në debate dhe organizata të OKB-së, por pa të drejtë votimi.

Sipas Kartës së OKB-së, shtetet pranohen në anëtarësim në OKB me vendim të Asamblesë së Përgjithshme me rekomandim të Këshillit të Sigurimit.

Këshilli i Sigurimit kërkon nëntë vota për të miratuar një rezolutë të grupit 15-anëtarësh, por me kusht që asnjë nga pesë anëtarët e përhershëm të mos votojnë kundër, respektivisht SHBA-ja, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Rusia dhe Kina.

Aplikimi i Palestinës për anëtarësim të plotë në OKB vjen mes një ofensive vdekjeprurëse izraelite në Rripin e Gazës, e cila që nga 7 tetori i vitit të kaluar ka vrarë të paktën 33.900 palestinezë.

Related posts

Kurti emëron Ardita Sinanin, Këshilltare Politike për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

admin

“Ndërtimi i vendbanimeve kolone izraelite u rrit nën qeverinë Bennet”

admin

Yanis Varoufakis ndalohet të hyjë në Gjermani, shkak fjalimi për Gazën – VIDEO

admin