RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Derek Chollet mirëpret vendimin e Kurtit për pranimin e propozimit të BE-së

derek-chollet-mirepret-vendimin-e-kurtit-per-pranimin-e-propozimit-te-be-se

Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka mirëpritur vendimin e Qeverisë së Kosovës për të pranuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përmes Dialogut të Lehtësuar nga BE-ja.

Zyrtari amerikan ka njoftuar se ka biseduar në telefon me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti në lidhje me këtë vendim të Qeverisë së Kosovës dhe ka deklaruar që tani sipas tij na duhet zbatimi i këtij propozimi për të siguruar siç është shprehur ai përfitime të rëndësishme për të dy vendet

Related posts

Turqia rikonfirmon votën pro anëtarësimit të Kosovës në KiE

RTI

Ish-lideri katalonjas: Pse të njihet Palestina e jo edhe Kosova?

admin6

ShBA-ja “pajtohet” për lirimin e fondeve afgane nëpërmjet bankës zvicerane

admin