RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dëshmia e ushtares izraelite ngre pikëpyetje nëse ushtria qëlloi mbi civilët më 7 tetor

deshmia-e-ushtares-izraelite-ngre-pikepyetje-nese-ushtria-qelloi-mbi-civilet-me-7-tetor

Moska e vlerësoi pozitivisht lirimin e një shtetasi rus nga grupi palestinez Hamas një ditë më parë, raporton Anadolu.

“Ne vlerësojmë pozitivisht gjestin e vullnetit të mirë që tregoi udhëheqja e lëvizjes Hamas dhe gatishmërinë e saj për ndërveprim konstruktiv në zgjidhjen e problemeve humanitare që janë të një rëndësie të veçantë për ne”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Ajo shtoi se shtetasi rus u lirua në koordinim me autoritetet izraelite dhe me ndihmën e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (KNKK), duke shtuar se personi u kthye jashtë marrëveshjes së shkëmbimit të të burgosurve midis Izraelit dhe Hamasit.

“Në kontakt me të gjitha palët e përfshira, ne do të vazhdojmë të mbështesin lirimin e shpejtë të pengjeve të tjerë rusë”, tha Zakharova.

Të dielën, Taher al-Nono, këshilltar për media i liderit politik të Hamasit, Ismail Haniyeh, i tha agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS se grupi i kishte dorëzuar KNKK-së një shtetas rus.

Related posts

Suedi, policia ndërhyn ndaj protestës në mbështetje të Palestinës

RTI

Arrestohet një person për pjesëmarrje në trazirat në veri

admin

Komisioneri i Lartë i OKB-së bën thirrje për “zgjatjen e armëpushimit në Gaza”

admin6