RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dëshmitarët e Jehovait nën llupën e hetimit për abuzim seksual të fëmijëve

deshmitaret-e-jehovait-nen-llupen-e-hetimit-per-abuzim-seksual-te-femijeve

Një juri e madhe e Pensilvanisë muajt e fundit akuzoi nëntë burra me lidhje me Dëshmitarët e Jehovait për abuzim seksual të fëmijëve në atë që disa e konsiderojnë hetimin më gjithëpërfshirës të vendit për abuzimin brenda këtij besimi.

Grupet e akuzave të ngritura në tetor dhe shkurt kanë nxitur spekulime se juria mund të bëjë publike më shumë rreth asaj që ka zbuluar nga një hetim katërvjeçar, raportoi AP.

Një hetim i ngjashëm për abuzimin seksual të fëmijëve nga priftërinjtë katolikë arriti kulmin me një raport të gjatë të 2018-s që arriti në përfundimin se qindra priftërinj kishin abuzuar me fëmijët në Pensilvani gjatë shtatë dekadave dhe zyrtarët e kishës e kishin mbuluar atë, dhe së fundmi një raport i ngjashëm u lëshua në Maryland.

Por dokumentet e bëra publike deri më tani nuk përfshijnë asgjë në lidhje me atë që kritikët kanë pohuar prej kohësh se ka qenë një mbulim sistematik dhe keqpërdorim i ngacmimit të fëmijëve brenda Dëshmitarëve të Jehovait.

Prokurorja e Përgjithshme e Pensilvanisë, Michelle Henry, ka thënë se disa nga të akuzuarit “madje përdorën komunitetet e tyre të besimit që të vënë pre viktimat”. /koha

Related posts

Lukashenko i gatshëm ta ndihmojë Putinin kundër Ukrainës

rezart morina

Forcat izraelite vrasin katër palestinezë në sulmin e fundit në Jenin

rezart morina

10 persona goditen nga orteku i borës në Austri

admin