RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Detaje nga operacioni “TOTO”, mbi 50 mijë euro të sekuestruara dhe 13 persona të arrestuar

detaje-nga-operacioni-“toto”,-mbi-50-mije-euro-te-sekuestruara-dhe-13-persona-te-arrestuar

Të mërkurën në orët e pasdites, 13 persona janë arrestuar nën dyshimin se kanë kryer veprat penale “organizim i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm, fajde, detyrim” si dhe janë sekuestruar mbi 50 mijë euro.

Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të mërkurën rreth orës 17:50 në qytetet, Prizren, Malishevë, Suharekë dhe Prishtinë.

“Njësitë policore të Drejtorisë për Hetimin e Krimit të Organizuar, me autorizim të Prokurorit të shtetit Prokuroria Themelore Prizren, në bashkëpunim me Inspektoratin Policor të Kosovës, të mbështetur nga njësitë e specializuara policore kanë zbatuar urdhëresën e gjykatës dhe operacionin e koduar TOTO”, thuhet në raport.

Tutje në raport sqarohet se gjatë operacionit janë kontrolluar 19 lokacione vendbanime dhe lokale, ku disa prej të dyshuarve janë hasur duke mundësuar zhvillimin e lojërave online të bixhozit.

Ndërkaq siç bëhet e ditur në raport, në cilësi të provave materiale janë sekuestruar: para të gatshme 55.388 euro, 1.700 franga zvicerane, 50.000 lek, 100 dollar, 1.320 dinar serb, dy armë zjarri, 39 copë fishek, 29 telefona celularë, 1 kompjuter laptop, 2 USB, 350 pako cigare pa banderola dhe 6 vetura.

Ndryshe, policia raporton se të gjithë të dyshuarit me vendim të prokurorit janë dërguar në mbajtje për 48 orë.

Related posts

Aksident tragjik në provincën Hatay të Turqisë, 12 të vdekur dhe 32 të plagosur – VIDEO

admin

Turqia kap sasinë e tretë më të madhe të kokainës në vend! Sekuestrohen dhe 830 kg lëndë kimike për përpunimin e drogës

admin

Qendra Islame Shqiptare në Renens të Zvicrës shënoi 30-vjetorin e themelimit të saj

admin