RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dhitë luftojnë zjarret në Los Anxhelos

dhite-luftojne-zjarret-ne-los-anxhelos

Dhitë që kullosin po përdoren si një zgjidhje e re për të luftuar zjarret në Los Anxhelos dhe në të gjithë Kaliforninë.

Këto dhi, të menaxhuara nga kompani si Fire Grazers Inc., përdoren për të pastruar bimësinë nga terrenet e vështira për t’u arritur.

Ideja ka fituar popullaritet për shkak të efektivitetit të saj dhe përfitimeve mjedisore.

Kalifornia, e cila është përfshirë nga zjarre gjithnjë e më të shpeshta dhe të rënda që nga viti 1980, po kërkon metoda të reja të menaxhimit të tokës për të zvogëluar rrezikun e zjarreve.

Dhitë janë të përshtatshme për këtë detyrë, pasi zakonet e tyre selektive të kullotjes dhe aftësia për të ngrënë shkurre i bëjnë ato efektive në pastrimin e shkurrave që djegen nga zjarri.

Ato mund të ngjiten në terrene të pjerrëta dhe në kushte të nxehta, duke i bërë ato një zgjedhje praktike për parandalimin e zjarreve.

Qytetet dhe qarqet janë gjithnjë e më të gatshme të investojnë në menaxhimin e tokës me bazë dhitë, pasi kanë dëshmuar se ka një ndryshim pozitiv në reduktimin e rrezikut nga zjarret. /mesazhi

Related posts

Baerbock njofton planet për të shpëtuar grurin e Ukrainës

admin

Suedia vendos të ekstradojë një person në Turqi pas marrëveshjes së NATO-s

admin

Guterres: Marrëveshja Izrael-Hamas është një hap në drejtimin e duhur, duhet bërë shumë më tepër

rezart morina