RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dhjetëra izraelitë hyjnë në Al-Aksa për të shënuar festën hebraike Hanukkah

dhjetera-izraelite-hyjne-ne-al-aksa-per-te-shenuar-festen-hebraike-hanukkah

Një numër i madh kolonësh izraelitë hynë me forcë në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar për të festuar festën hebraike Hanukkah, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, Autoritet i Vakëfeve Islame të Kudsit, i drejtuar nga Jordania, tha se 249 kolonë të shoqëruar nga policia izraelite hynë në kompleksin e shenjtë në grupe.

Deputeti izraelit Nissim Vaturi nga Partia e djathtë Likud ishte mes atyre që vizituan kompleksin, sipas dëshmitarëve okularë.

Ndërkohë, policia izraelite i ndaloi besimtarët myslimanë nën 40 vjeç të hynin në xhami.

Grupet hebraike u kanë bërë thirrje mbështetësve që të mblidhen në kompleksin Al-Aksa për të festuar festën tetëditore Hanukkah, e cila filloi më 18 dhjetor.

Për muslimanët, Al-Aksa përfaqëson vendin e tretë më të shenjtë në botë. Hebrenjtë, nga ana e tyre, e quajnë këtë zonë Mali i Tempullit, duke thënë se ishte vendi i dy tempujve hebrenj në kohët e lashta.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor, ku ndodhet Al-Aksa, gjatë Luftës Arabo-Izraelite të vitit 1967. Ai aneksoi gjithë qytetin në vitin 1980, hap që nuk u njoh kurrë nga komuniteti ndërkombëtar.

Related posts

Presidenti Erdoğan diskuton me kryeministrin holandez Rutte marrëdhëniet midis dy vendeve

admin

Fondi Monetar Ndërkombëtar ulë parashikimin për rritjen ekonomike të Kosovës në 2.7 për qind

admin

Kurti, Lajçakut: Zgjedhjet në veri veç sipas ligjit, masat ndaj Kosovës janë të padrejta

rezart morina