RTV AHIRETI
Lajme

Dhjetëra të vrarë nga një sulm i Izraelit në Gazë

dhjetera-te-vrare-nga-nje-sulm-i-izraelit-ne-gaze

Zyrtarët palestinezë thanë se një sulm ajror i Izraelit në jug të Gazës vrau së paku 29 njerëz.

Sulmi goditi mbi çadrat e familjeve të zhvendosura jashtë një shkolle në qytetin Abasan.

Shumica e viktimave ishin gra dhe fëmijë, thanë zyrtarët mjekësorë palestinezë.

Ushtria izraelite tha se po i analizon raportet për dëmtimin e civilëve.

Sipas autoriteteve atje, mbi 38.000 njerëz janë vrarë prej se ka nisur lufta.

Në të gjithë Gazën të martën, sipas mjekëve, u vranë më shumë se 40 palestinezë në sulmet ajrore izraelite.

Shpresat e banorëve të Gazës për armëpushim janë ringjallur pasi Hamasi, javën e kaluar, ka pranuar një pjesë kyçe të një propozimi të SHBA-së për ndaljen e luftimeve.

Ndërmjetësuesit e Katarit dhe të Egjiptit, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, janë duke i vazhduar bisedimet këtë javë në Doha./REL

The post Dhjetëra të vrarë nga një sulm i Izraelit në Gazë first appeared on Radio Televizioni Iliria.

Related posts

Dhjetëra mijëra qytetarë në marshin protestues drejt Qeverisë së Serbisë

rezart morina

Dhjetëra mijëra veta në protestën antiqeveritare në Serbi – VIDEO

rezart morina

Suedia lejon praninë e përkohshme të trupave të NATO-s

admin