RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dhjetëra të zhdukur pasi një varkë me emigrantë u fundos në brigjet e ishullit grek

dhjetera-te-zhdukur-pasi-nje-varke-me-emigrante-u-fundos-ne-brigjet-e-ishullit-grek

Autoritetet greke kanë njoftuar se po kërkojnë deri në 50 persona të zhdukur pasi një varkë me emigrantë u mbyt gjatë natës.

Roja bregdetare tha të mërkurën se 29 persona, të gjithë burra, ishin shpëtuar në juglindje të Karpathos, një ishull juglindor midis Rodosit dhe Kretës.

Të shpëtuarit ishin nga Afganistani, Iraku dhe Irani. Ata u thanë autoriteteve se kishte rreth 60 deri në 80 persona në bordin e anijes kur ajo zbriti në detin Egje.

Të shpëtuarit thanë gjithashtu se anija ishte nisur nga zona e Antalias në bregdetin jugor turk dhe po synonte drejt Italisë kur u përplas gjatë natës.

Dy anije patrullimi të rojes bregdetare, një anije e marinës greke, një helikopter i forcave ajrore dhe të paktën tre anije që lundronin aty pranë po merrnin pjesë në përpjekjet e kërkim-shpëtimit pavarësisht erërave të forta, shtoi një zëdhënës i rojes bregdetare. /tiranapost

Related posts

Vrau shokun për 20 euro borxh, autori dënohet me 24 vjet e 10 muaj burg

admin

Serbët sulmojnë policiët e Kosovës në veri, thyhen disa vetura

rezart morina

Koreja e Veriut: Forca fizike rruga e vetme për të ruajtur paqen në Gadishullin Korean

admin