RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Dhunimi i 11 vjeçares, sot protestohet sërish në Prishtinë

dhunimi-i-11-vjecares,-sot-protestohet-serish-ne-prishtine

Pas rastit të dhunimit të 11 vjeçares në Prishtinë që ndodhi javë më parë, një tjetër protestë është paralajmëruar të mbahet sot.

Protesta do të mbahet para Qeverisë së Kosovës dhe e njëjta është vazhdimësi e asaj që javën e kaluar mblodhi mijëra njerëz për rastin e dhunimit të 11 vjeçares nga pesë persona.

Kujtojmë se më pas u raportua se ajo edhe në qershor ishte dhunuar nga gjashtë persona të tjerë cilët u arrestuan ditë më parë.

Protesta e stome organizohet nga Kolektivi për Mendim dhe Veprim Femnist, YIHR KS, CEL, QIKA, QIPS dhe QKSGj dhe nis në ora 12:00.

Rasti i 11 vjeçares ka tronditur mbarë opinionin publik në Prishtinë, Tiranë dhe Shkup.

Si rrjedhojë e kësaj ka pasur edhe dorëheqje të zyrtarëve të lartë në institucione të drejtësisë dhe sigurisë në Kosovë, si dhe e reagimet kanë ardhur nga gjithë krerët e lartë të shtetit dhe ata opozitarë.

Related posts

Ministri i Jashtëm suedez Billstrom dënon organizatën terroriste PKK

admin

Dita Botërore e Hixhabit

rezart morina

Çavuşoğlu në Bled: Shpresojmë që marrëveshjet si ajo e drithërave do të hapin rrugën për paqe në Ukrainë

admin