RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Diplomatët evropianë e amerikanë zbarkojnë në Kosovë e Serbi

diplomatet-evropiane-e-amerikane-zbarkojne-ne-kosove-e-serbi

Diplomatët evropianë e amerikanë, që për punë kanë telashet e Ballkanit Perëndimor, gjatë muajit janar, pritet të zbarkojnë shpesh në këtë rajon.

Agjenda e tyre intensive në raport me Ballkanin Perëndimor, pason tensionet e shpeshta mes Kosovës dhe Serbisë, sidomos në muajt e fundit të vitit 2022.

Kjo ka bërë që vitin 2023, përfaqësues të ShBA-së dhe vendeve kryesore të BE-së, ta nisin menjëherë me takime e bisedime.

Departamenti Amerikan i Shtetit dhe qeveria e Francës dhe ajo e Gjermanisë, do të dërgojnë përfaqësues të lartë në dy vendet e Ballkanit Perëndimor.

Krejt kjo, në përpjekje për t’i kthyer palët në tavolinën e bisedimeve.

Related posts

Zelenskyy: Në rajonet Luhansk dhe Donetsk vazhdojnë konflikte të ashpra

admin

Ish-kryeministri i Pakistanit Khan dënohet me tri vjet burgim

admin

Të burgosurit e parë nga Danimarka do të vijnë në Kosovë pas rreth dy vitesh

rezart morina