RTV AHIRETI
Shëndetësi

Disa ëmbëlsues artificialë mund të lidhen me sëmundjet e zemrës, thotë studimi

disa-embelsues-artificiale-mund-te-lidhen-me-semundjet-e-zemres,-thote-studimi

Vështirësitë e mundshme shëndetësore nga ëmbëltuesit artificialë – të fajësuar tashmë nga disa studiues për diabetin, obezitetin dhe më shumë – janë zgjeruar edhe më shumë.

Sipas një studimi të fundit, besohet se ëmbëlsuesit artificial mund të shkaktojnë edhe sëmundje të zemrës.

Sipas gjetjeve të studimit të cilat u shfaqën në British Medical Journal dhe po kundërshtohen nga Shoqata Ndërkombëtare e Ëmbëlsuesve, aditivët ushqimorë pa ose me kalori të ulët nuk janë një alternativë e shëndetshme dhe e sigurt për sheqerin.

Në studim, studiuesit e udhëhequr nga Instituti Kombëtar Francez për Kërkime Shëndetësore dhe Mjekësore zbuluan se marrja totale e ëmbëlsirave artificiale ishte e lidhur me një rrezik më të madh të sëmundjeve të përgjithshme kardiovaskulare.

Shkencëtarët analizuan ëmbëlsuesit artificialë nga të gjitha burimet dietike, duke përfshirë pijet, ëmbëlsuesit e tryezës dhe produktet e qumështit, dhe shikuan tre lloje: aspartam, acesulfame kalium dhe sukralozë.

Aspartami ishte i lidhur me një rrezik në rritje të ngjarjeve cerebrovaskulare, tregon studimi, ndërsa kaliumi acesulfame dhe sukraloza u shoqëruan me një rrezik më të madh të sëmundjeve koronare të zemrës.

Të gjithë janë ndër disa “ëmbëlsues me intensitet të lartë” të miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave, me të tjera që priten së shpejti. Ato janë pjesë e një tregu global të vlerësuar në 7.2 miliardë dollarë në 2021 – dhe pritet të arrijnë në 9.7 miliardë dollarë deri në fund të 2027.

Megjithatë, pavarësisht përdorimit të gjerë të zëvendësuesve të sheqerit, ato mbeten të diskutueshme, thanë studiuesit francezë.

Studiuesit francezë pranuan se në krahasim me njerëzit që nuk merrnin ëmbëlsues artificialë, përdoruesit më të mëdhenj janë moshat e reja, të cilët kanë një indeks më të lartë të masës trupore, kishin më shumë gjasa të pinin duhan, që janë më pak aktiv dhe që ndjekin dietë për humbjen e peshës.

Njerëzit që konsumojnë sheqer artificial hajnë më pak fruta, perime dhe më shumë ushqime me sasi të konsiderueshme të natriumit, mishit të kuq dhe të përpunuar.

Shkencëtarët francezë vunë në dukje se ky është një studim vëzhgues dhe nuk mund të përcaktojë shkakun, dhe mundësia që faktorë të tjerë të panjohur mund të kenë ndikuar në rezultatet e tyre nuk mund të përjashtohet.

Në korrik, OBSH nxori një projekt-udhëzim mbi efektet shëndetësore të përdorimit të ëmbëltuesve artificialë, duke përmendur lidhjen e sheqerit me obezitetin dhe nevojën për të gjetur mënyra për të reduktuar marrjen e tij.

Related posts

Nga kivi te banania, 5 fruta që mund të hahen me lëvore

rezart morina

Dyfishohen pacientët në Fier, shkak helmimet ushqimore dhe intoksikimi nga alkooli

rezart morina

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i kumbullave

admin