RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dita e Xhamive të Hapura mbahet në Gjermani

dita-e-xhamive-te-hapura-mbahet-ne-gjermani

Muslimanët mirëpresin vizitorët në xhamitë në të gjithë Gjermaninë gjatë Ditës së Xhamisë së Hapur.

3 tetori është data e caktuar posaçërisht për Ditën e Xhamisë së Hapur çdo vit, duke qenë përvjetori i ribashkimit të Gjermanisë dhe për këtë arsye simbolizon unitetin e muslimanëve dhe kulturës gjermane. Me të vjen një ndjenjë solidariteti dhe respekti, gjë që përfaqëson ngjarja.

Një ditë e xhamive të hapura në Gjermani

Xhamitë pjesëmarrëse, përveç që mirëpresin të gjitha sferat e jetës për të hyrë dhe për të parë përreth, gjithashtu mbajnë turne me guida, ligjërata dhe ekspozita. Madje ka një mundësi për të shijuar ushqime të shijshme, me pjata dhe ushqime nga vende si Azia Jugore, Ballkani dhe Afrika Sub-Sahariane. Sigurisht, ushqimet turke janë gjithashtu shumë të pëlqyera në Gjermani dhe ka të ngjarë të shfaqen gjatë Ditës së Xhamisë së Hapur.

Është një ditë për t’u hapur ndaj këndvështrimeve të ndryshme, për të takuar muslimanë dhe për t’u mrekulluar me bukurinë e arkitekturës dhe zbukurimit të këtyre strukturave madhështore, sepse një xhami është një vend i besimit dhe i kulturës. Vizitorët në qytete të ndryshme gjermane kanë mundësinë të bëjnë pyetje rreth Islamit dhe jetës së përditshme të muslimanëve. Është një ngjarje për të gjitha moshat dhe prindërit shpesh i sjellin fëmijët e tyre për të vizituar xhamitë.

Organizuar nga Këshilli Qendror për Myslimanët në Gjermani, mbi 1.000 xhami u hapën për publikun gjatë Ditës së Xhamisë së Hapur dhe ngjarja zakonisht tërheq rreth 10.000 vizitorë në mbarë vendin por ky vit ishte ndryshe, Dita e Xhamisë së Hapur me turma më të vogla, për shkak të masave të sigurisë, higjienës dhe distancimit social në vend për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit.

Rreth Ditës së Xhamisë së Hapur

Gjermania festoi ribashkimin e saj më 3 tetor 1990 dhe shtatë vjet më vonë, u krijuan zyrtarisht monumente të tjera ndërkulturore: edicioni i parë i Ditës së Xhamisë së Hapur – më 3 tetor 1997 – u zhvillua gjatë Vitit Evropian Kundër Racizmit dhe Ksenofobisë. Në vitin e parë morën pjesë 600 xhami dhe sot marrin pjesë rreth 1000 xhami.

Mbi 4 milionë muslimanë jetojnë në Gjermani. Shumë prej tyre kanë lindur dhe janë rritur në Gjermani, ndërsa të tjerët janë të sapoardhur, por e përbashkëta e tyre është të qenit jo të krishterë në një vend kryesisht të krishterë. Kjo ngjarje është ajo që synon mirëkuptimin dhe pranimin, për të bërë të ditur se muslimanët janë pjesë integrale e shoqërisë gjermane sot dhe për të ndihmuar në thyerjen e barrierave si islamofobia, racizmi dhe ksenofobia.

Xhamitë e shquara përfshinë

Xhamia Qendrore e Këlnit në Këln
Xhamia Sehitlik në Berlin
Qendra Islamike në Mynih
Qendra Islame në Hamburg
Moschee Düsseldorf në Düsseldorf
Shoqata Myslimane Afrikane në Frankfurt

/mesazhi

Related posts

Greqia drejt plakjes, ka numrin më të madh të moshuarve në Evropë

admin

BM – Qeveria miraton ndërtimin e centralit të ri bërthamor “Sizewell C”

admin

Forcat izraelite vrasin tre palestinezë në Bregun Perëndimor

rezart morina