RTV AHIRETI
FeaturedLajmeLajmetShqipëri

Djegia e flamurit serb në Tiranë, Serbia i çon notë proteste Shqipërisë

djegia-e-flamurit-serb-ne-tirane,-serbia-i-con-note-proteste-shqiperise

Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë ka dërguar një notë proteste në Ambasadën e Shqipërisë në Beograd, duke dënuar djegien e flamurit serb në Tiranë.

Më 20 nëntor në rrjetet sociale u shfaq një video ku shiheshin tifozët në Tiranë duke djegur flamurin e Serbisë në sheshin “Skënderbej”. Për këtë arsye, Ministria e Punëve të Jashtme serb i dërgoi një notë proteste Ambasadës së Shqipërisë në Beograd.

“Ne besojmë se ngjarje të tilla dëmtojnë marrëdhëniet dypalëshe të dy vendeve, të cilat në vitet e fundit kanë arritur pikën më të lartë gjatë historisë së tyre të përbashkët shekullore”, thuhet në reagimin e Ministrisë serbe.

Në reagim theksohet se Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë, në këtë frymë, pret që institucionet kompetente të Shqipërisë të bëjnë gjithçka që është e mundur për identifikimin dhe ndjekjen penale të autorëve të atij akti, “të cilët duken qartë në videon e publikuar, si dhe do të njoftojnë institucionet e Serbisë përmes kanaleve diplomatike brenda një afati të arsyeshëm”.

Related posts

Tetë të vdekur nga përmbytjet në Korenë Jugore

admin

Türkiye, një mace shpëtohet nga rrënojat 153 orë pas tërmetit

rezart morina

Zyrtarja e OKB-së thotë se ka dëshmi të krimeve kundër fëmijëve në Ukrainë

admin