RTV AHIRETI
Shëndetësi

Duhet t’i shmangni me çdo kusht, këto ushqime që hani për mëngjes po ju shëndoshin

duhet-t’i-shmangni-me-cdo-kusht,-keto-ushqime-qe-hani-per-mengjes-po-ju-shendoshin

Etiketimi “dietë” në fakt nuk do të thotë se produkti është disi më i shëndetshëm, kanë treguar studimet e fundit. Ekspertët pohojnë se produktet e qumështit nuk janë një zgjedhje e mirë për mëngjes, sepse kanë një përqindje të ulët yndyre dhe nuk përmbajnë proteina të mjaftueshme për të na mbajtur të ngopur. Për këtë, menjëherë pas konsumimit të tyre, ndihemi të uritur. Prandaj, kosi i zakonshëm është një zgjidhje shumë më e mirë.

 Një tjetër ushqim në listë është lëngu i shtrydhur. Një numër i madh njerëzish mendojnë se marrja e një doze të madhe vitaminash me lëng të shtrydhur është e mirë për trupin e tyre.

Megjithatë, ky nuk është rasti. Lëngjet e shtrydhura, veçanërisht nga portokalli dhe limonët, mund të përmbajnë të njëjtën sasi sheqeri si lëngjet që blejmë.

Dhe gjalpi mund të përmbajë një sasi të madhe të vitaminave A dhe E, si dhe yndyrna të shëndetshme, por përveç kësaj, përmban shumë yndyrna të ngopura që mund të kenë një efekt të dëmshëm në zemër dhe enët e gjakut. Si zëvendësues të tij, nutricionistët rekomandojnë gjalpin e kikirikut, sepse ju ngop më mirë.

Related posts

Tre të vdekur nga COVID-19 të dielën në Kosovë

admin

Sa ndikojnë ndryshimet e papritura të motit në shëndetin tonë

admin

Dy mënyra për të detoksifikuar trupin tuaj më shpejt

rezart morina