RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dy anije me 15 mijë tonë drithë largohen nga Ukraina

dy-anije-me-15-mije-tone-drithe-largohen-nga-ukraina

Dy anije të tjera që transportonin fara luledielli dhe misër lundruan nga portet e Ukrainës, tha Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Turqisë.

Anija “FULMAR S” me flamurin e Barbados, me 12 mijë tonë misër, u nis nga porti Chornomorsk për në Iskenderun, Turqi, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Anija tjetër, “THOE” me flamur nga Ishujt Marshal, lundroi nga porti Chornomorsk me 3 mijë tonë farë luledielli, për në Tekirdag, Turqia veriperëndimore.

Më 22 korrik, Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje në Stamboll për të rihapur tre porte ukrainase të Detit të Zi për eksportimin e grurit ukrainas të bllokuar për shkak të luftës Rusi-Ukrainë, e cila tani është në muajin e saj të gjashtë.

Related posts

“Koha në Ukrainë matet me jetën e njerëzve, jo me ditë apo javë”- Zyrtari i NATO-s viziton Kievin, bën thirrje për mbështetje të fortë

admin

20 vjet veç premtime për Ballkanin Perëndimor nga BE

admin

Hava Maloku jep lajmin e madh: Kodi i Kosovës +383 edhe në faqet e platformës “LinkedIn”

rezart morina