RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dy anije të tjera me drithë nisen nga Ukraina

dy-anije-te-tjera-me-drithe-nisen-nga-ukraina

Anijet u nisën nga porti ukrainas Chornomorsk, tha Ministria turke e Mbrojtjes Kombëtare

Dy anije të tjera u larguan nga Ukraina sipas marrëveshjes së Istanbulit për eksportin e drithit, tha sot Ministria turke e Mbrojtjes Kombëtare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Anijet u nisën nga porti ukrainas Chornomorsk, tha ministria në Twitter.

Ajo shtoi se dy anije të tjera në lëvizje do të inspektohen gjithashtu në veri të Istanbulit.

Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje muajin e kaluar për të rifilluar eksportet e drithit nga portet ukrainase të Detit të Zi, Yuzhny, Chornomorsk dhe Odesa, të cilat u ndaluan për shkak të luftës Rusi-Ukrainë, tashmë në muajin e gjashtë.

Një qendër e përbashkët koordinimi me zyrtarë nga të tre vendet dhe OKB-ja është krijuar në Istanbul për të mbikëqyrur dërgesat. /aa

Related posts

Kosova, Bangladeshi e Libia ndajnë vendin e 104-t për fuqi të pasaportës

admin

Ministri i Jashtëm grek viziton zonat e goditura nga tërmeti në Turqi

admin

Mrekulli tjetër në Turqi: Foshnja 6-muajshe nxirret gjallë nga rrënojat 82 orë pas tërmeteve

admin