RTV AHIRETI
Lajme

Dy civilë të vrarë dhe disa të plagosur në sulmin ajror në Idlib të Sirisë

dy-civile-te-vrare-dhe-disa-te-plagosur-ne-sulmin-ajror-ne-idlib-te-sirise

Dy civilë u vranë dhe 5 civilë të tjerë u plagosën në sulmin ajror të kryer nga avioni luftarak rus në Zonën e Deeskalimit të Idlibit, në Siri, transmeton Anadolu.

Sipas informacionit të marrë nga observatori i avionëve të opozitës, avioni luftarak rus, i cili u ngrit nga baza ajrore Khmeimim në Latakia, kreu sulme ajrore në fshatin Ain Shib në Idlib.

Mbrojtja Civile (Helmetat e Bardha) në Siri njoftoi se nga sulmi humbën jetën 2 civilë dhe 5 të tjerë u plagosën.

Të plagosurit janë dërguar në spitalin e afërt.

Situata në Idlib

Në takimin e Astanës në vitin 2017, Türkiye, Rusia dhe Irani vendosën të krijojnë 4 “zona deeskalimi” në zonën që nuk është nën kontrollin e administratës siriane.

Administrata e Damaskut, terroristët e mbështetur nga Irani dhe Rusia vazhduan sulmet e tyre, duke pushtuar 3 nga 4 rajonet dhe duke u nisur drejt Idlibit.

Megjithëse Türkiye arriti një marrëveshje shtesë për të forcuar armëpushimin me Rusinë në shtator 2018, sulmet u intensifikuan përsëri në maj 2019. Pas marrëveshjes së re mes Türkiyes dhe Rusisë më 5 mars 2020, armëpushimi ruhet në masë të madhe.

Përafërsisht 2 milionë civilë që ikën nga sulmet në 2017-2020 u detyruan të migronin në zonat afër kufirit turk.

Related posts

BE-ja zyrtarisht kushtëzon integrimin e Serbisë me normalizimin e raporteve me Kosovën

rezart morina

Zbulohen logot për 15 vjetorin e pavarësisë dhe 25 vjetorin e Epopesë së UÇK-së

rezart morina

Numri i të vdekurve në masakrën në Maghazi rritet në 70 thotë Ministria e Shëndetësisë – VIDEO

rezart morina