RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dy të vrarë në Peru ndërsa protestat për arrestimin e Castillos u përhapën

dy-te-vrare-ne-peru-ndersa-protestat-per-arrestimin-e-castillos-u-perhapen

Dy adoleshentë u vranë në Andahuaylas ndërsa policia u përlesh me protestuesit që u përpoqën të sulmonin aeroportin e qytetit jugor, thonë autoritetet.

Të paktën dy persona janë vrarë në Peru pasi policia u përlesh me protestuesit që kërkonin zgjedhje të reja dhe lirimin e ish-presidentit të ndaluar Pedro Castillo.

Vdekjet të dielën erdhën pasi protestat kundër fajësimit dhe arrestimit të Castillo-s u zgjeruan në të gjithë Perunë, veçanërisht në qytetet veriore dhe Ande.

Castillo, një ish-mësues shkolle dhe udhëheqës sindikal, u hoq nga posti i tij nga ligjvënësit të mërkurën pasi ai kërkoi të shpërndante Kongresin përpara një votimi për shkarkim. Ish-presidenti u arrestua menjëherë më pas, me prokurorët që e akuzuan atë për rebelim dhe komplot.

Dina Boluarte, një ish-prokurore që kishte shërbyer si zëvendëspresidente e Castillo-s, u betua shpejt për ta zëvendësuar atë.

Protestuesit, shumë prej tyre mbështetës të ish-udhëheqësit të arrestuar, kanë kërkuar prej ditësh që Peruja të mbajë zgjedhje në vend që të lejojë Boluarte të qëndrojë në pushtet deri në përfundimin e mandatit të Castillo-s në vitin 2026.

Disa protestues kanë kërkuar gjithashtu mbylljen e Kongresit. /mesazhi

Related posts

Rreth 5 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

admin

KQZ-ja është e për organizimin e zgjedhjeve për Kuvendin Komunal të Zveçanit dhe atë të Leposaviqit

admin

“Mbi 9.300 të mitur palestinezë të ndaluar nga Izraeli nga viti 2015”

admin