RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat izraelite rrëmbejnë të paktën 11 palestinezë gjatë bastisjeve në Bregun Përendimor

forcat-izraelite-rrembejne-te-pakten-11-palestineze-gjate-bastisjeve-ne-bregun-perendimor

Forcat izraelite rrëmbyen të paktën 11 qytetarë palestinezë gjatë bastisjeve në Bregun Perëndimor të dielën.

Sipas burimeve lokale, ata rrëmbyen dy shtetas, duke përfshirë një student universiteti, gjatë bastisjeve në shtëpitë në qytetin Birzeit në Ramallahun verior.

Katër të tjerë u rrëmbyen gjithashtu nga shtëpitë e tyre në qytetet Burqin dhe Ya’bad në Jenin.

Ndërkohë, rezistenca palestineze në Nablus kreu dy operacione të shtënave kundër objektivave ushtarake izraelite në Bregun Perëndimor.

Në një deklaratë të dielën, Brigada e Kampit Balata tha se luftëtarët e saj sulmuan pikën e kontrollit ushtarak të Huwara me një breshëri plumbash në shenjë hakmarrjeje për agresionin e vazhdueshëm izraelit kundër popullit të saj.

Brigada shtoi se luftëtarët e saj kryen gjithashtu një sulm të ngjashëm në postbllokun Beit Furik në lindje të Nablusit.

Tensionet në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Izrael kanë qenë në rritje që nga viti i kaluar.

Sulmet e ushtrisë izraelite dhe vrasjet e palestinezëve në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar janë rritur dhe ndodhin pothuajse çdo ditë, paralelisht me një rritje të sulmeve të armatosura palestineze, si dhe me një rritje të sulmeve të kolonëve kundër palestinezëve.

Bastisjet janë fokusuar veçanërisht në qytetet veriore të okupuara të Bregut Perëndimor, Jenin dhe Nablus, ku rezistenca e armatosur palestineze po rritet.

Më shumë se 200 palestinezë, duke përfshirë më shumë se 50 fëmijë, janë vrarë nga Izraeli në territoret e pushtuara të Jerusalemit Lindor, Bregut Perëndimor dhe Rripit të Gazës të rrethuar në vitin 2022 – viti më vdekjeprurës për palestinezët që nga viti 2006.

Related posts

Këto do të jenë çmimet e derivateve gjatë ditës së sotme

admin

Plani i paqes së Indonezisë përballet me kritika të menjëhershme

admin

BE blen sasinë e vaksinave për tu përgatitur për pandeminë e ardhshme

admin