RTV AHIRETI
Shëndetësi

E kemi të gjithë në shtëpi, kjo është erëza që bën mrekullinë për shëndetin

e-kemi-te-gjithe-ne-shtepi,-kjo-eshte-ereza-qe-ben-mrekulline-per-shendetin

Piperi i zi është një erzë e pashmangshme në pothuajse çdo vakt. A e dinit se piperi i zi, është gjithashtu shumë i mirë për shëndetin tuaj? Vetëm dy lugë të mesme piper i zi përmbajnë 9% vitaminë K dhe 7% hekur.

Piperi i zi përmirëson tretjen, zvogëlon prodhimin e gazrave në zorrë dhe mundësinë e fryrjes pas një vakti.

Gjithashtu, ju ndihmon të shpëtoni prej toksinave nga trupi, duke nxitur djersitjen dhe urinimin.

Lëkura e piperit kokërr nxit ndarjen e qelizave yndyrore, e cila çon në humbje efektive të peshës. Kjo erëz është e dobishme dhe për shumë gjëra tjera.

Related posts

Nga farat e lulediellit te çaji i trëndafilit, eksperti shqiptar tregon çfarë duhet të hamë për të pasur tru të shëndetshëm

admin

Transplantohet zemra që pushoi së rrahuri për 20 minuta

rezart morina

​Shkencëtarët zbulojnë se çfarë e shkakton obezitetin te shumica e njerëzve

admin