RTV AHIRETI
Shëndetësi

E konsumoni domaten me lëkurë? Ndaloni menjëherë

e-konsumoni-domaten-me-lekure?-ndaloni-menjehere

Domatja është një nga perimet më ushqyese që mund të konsumojmë sidomos në stinën e verës kur lulëzon. Njihet për veprimin e saj antikancerogjen por edhe përfitimet e saj të dobishme sidomos në çështjet e bukurisë.

Megjithatë, edhe nëse shumë njerëz thonë se shumica e lëndëve ushqyese të një fruti ose perimesh gjenden në lëkurën e saj, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se duhet të hahet.

Lëkura e domates, për shembull, mund të jetë e hollë, por është ende e patretshme.

Ndaj nëse vuani nga urthi apo dhimbjet e stomakut, do të ishte mirë t’i hiqni lëkurën domateve për të shmangur çdo shqetësim në stomak dhe ta shijoni pa frikë sallatën tuaj.

Related posts

Dhimbjet e barkut, fryrjet dhe problemi i zorrëve e paraqesin këtë sindromë

admin

Nuk e keni ditur, kjo është arsyeja pse nuk mund të gjeni kurrë akullore me rrush

admin

6 mënyra si stresi mund të ndikojë në shëndetin tuaj

admin