RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

E qëlluar me ‘gjakftohtësi’: Vrasja e gjyshes palestineze ndezi zemërim

e-qelluar-me-‘gjakftohtesi’:-vrasja-e-gjyshes-palestineze-ndezi-zemerim

Të afërmit e Hala Khreis, një gruaje palestineze e vrarë nga një snajper izraelit në Gazën veriore, thonë se ushtari e qëlloi atë qëllimisht dhe me “gjakftohtësi” edhe pse ajo mbante dorën e nipit të saj të vogël, i cili tundte një flamur të bardhë dhe po ecte në një rrugë evakuimi e cila ishte shpallur e sigurt.

Khreis ishte në ballë të një grupi civilësh palestinezë të cilët ishin urdhëruar të largoheshin nga shtëpitë e tyre nga forcat izraelite.

Atyre u tha nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq se rruga do të ishte e sigurt dhe se ajo ishte “pastruar” nga ushtria izraelite. /mesazhi

Related posts

Borrell: Hamasi nuk mund të eliminohet

admin6

Azerbajxhani: Grupet e armatosura armene në Karabak dorëzuan armët, operacioni antiterrorist u ndal

rezart morina

IKSHPK lëshon apel: Rastet me COVID-19 janë rritur, vaksinohuni e bartni maskat

admin